Çakralar

Çakra sözcüğü Sanskrit dilinde tekerlek anlamına gelir ve çakraların sürekli dönmesi ile ilgilidir. Çok yüksek hızda dönerler. Çakralar bedenlerimizdeki enerji merkezleridir ve çoğu otoriteler endokrin bezlerimizi çakralar ile birleştirir. Her bir çakranın bedenimizdeki bir veya birkaç organın civarında olduğunu kavrayacaksınız. El pozisyonlarından çoğunun insan bedenindeki çakralar ile ilgili olduğunu göreceksiniz. Çakra fiziksel ve enerji bedenlerinize giren ve akan enerjiyi yöneten ve ayarlayan auranızdaki enerji merkezleri veya girdaplardır. Bunlar, fiziksel organlar değil, enerjisel yapılardır. Reiki el pozisyonları yaşam gücünün aktığı ana çakra merkezlerini ve ana meridyen kanallarını kapsar. Enerjiyi ayaklara yönlendirmek tüm büyük kanallardaki enerji akışını kolaylaştırır.

Çakra, omurga kordonu (şerit) boyunca işleyen merkez kanal boyunca hizalanır. Enerjiler ayrıca bu kanal ve Ida ve Pingala olarak adlandırılan yan kanallar boyunca içeriye ve dışarıya spiral şeklinde ilerler. Kadim bir Şifa sanatları sembolü olan Hermes’in yılan sarılı değneğinin (hekimlik işareti) bu akışı temsil ettiği söylenir. Bir çok küçük çakra da vardır. Biz yedi büyük çakraya odaklanırız. Çakralar yüksek frekanstaki enerji ipliklerinden oluşur, spiritüel göz bunu ışık olarak algılar.Yaşam gücü fiziksel bedene ve organlara nadiler ve meridyenler vasıtası ile kanal olarak alınır ve bedene çakralardan girer.

Çakra aktivitesinin derecesi bireyin fiziksel, duygusal, zihinsel ve spiritüel gelişiminin bir birleşimine bağlıdır. Çakralar, çekişme, uyuşmazlık, kayıp veya kaza gibi duygusal bir karışıklıktan hasar görebilir veya bloke olabilir. Korku, endişe ve stres çakranın yanlış fonksiyon yapmasının genel nedenleridir. Hastalık yaratan ve çakraların enerji dengesini bozan çakranın ve auranın bozulmasıdır. Psikolojik problemler çakraların içine veya dışına enerji akışını engelleyerek bloklara neden olabilir.

Genelde çakraların ön veçheleri duygusal fonksiyonumuz ile ilişkilidir, arkamızdaki çakralar irade fonksiyonumuz ile ilişkilidir ve üstteki üç çakra neden (kavrama, idrak) fonksiyonumuz ile ilişkilidir. Neden (kavrama, idrak) irade ve duygu merkezlerinde denge iyi bir sağlık ve iyi olma için gereklidir.

Çakralarımızdan akan enerjinin miktarı ne kadar iyi fonksiyon yaptığımızı belirler. Herhangi bir fiziksel problem çakralar vasıtası ile tedavi edilebilir. Geleneksel Reiki el pozisyonlarının çakra sistemi üzerinde yoğunlaşmasının nedeni budur. Her bir çakra bazı organlarla ve bezlerle birleşiktir, bu organlar ve bezler yaşam gücü enerjisini çakralar vasıtası ile çeker. Anılarınız kimyasal olarak nöronlarınıza nasıl kaydoluyorsa, çakralarınıza da enerjisel olarak öyle kaydoluyorlar. Deneyimlediğiniz her önemli olay veya duygusal olarak sizi etkileyen her olayın bir kopyası çakra enerjilerinize kaydolur.Her çakra kişiliğinizin farklı bir yönünü düzenler, spesifik görevleri vardır ve enerjilerini bu görevlere harcar. Her biri hikayenizin bir parçasının şifrelerini taşır. Çakralarınız hayatınızı anlatırlar ve aynı zamanda geçmişinizi de içlerinde taşıyor olabilirler. Enerjileri tıkanmış bir çakra açıldığında, onunla beraber bütün hayatınız da açığa çıkabilir.

Çakralar, şu anki rahatsızlıklarımızda geçmişimizin oynadığı rolü açığa çıkarırlar. Hala geçmişimizin enerjilerinin kilitlenip kaldığı çakraları temizleyerek, bütün enerji sisteminizi destekleyebilirsiniz ve çakralarınızın türlerine göre ; hayat gücünüz (kök), yaratıcılığınız (ikinci çakra), kendinizi hissettirme yeteneği ( solar plexus), sevgi ve şefkat hisleriniz (kalp),kendinizi ifade yeteneğiniz (boğaz), geçmişi aşabilme yeteneğiniz (alın) ya da evrene olan bağlılığınızdaki akışınız (taç) artacaktır. Çakraların üzerindeki elektrik salınımları saniyede 100 – 1600 devirlik bir frekansa sahiptir,buna karşılık bu frekans beyinde 0 – 100, kaslarda 225, kalpte ise 250 dir.Her çakra kendi enerji alanı içerisindeki organları, kasları, bağları, damarları, tüm diğer sistemleri etkiler. Çakralar aynı zamanda endokrin sistemini de etkiler ve bunlar ruh halimizle, kimliğimizle ve bütün sağlığımızla son derece ilgilidirler. Her çakra, evrende bulunan belirli bir enerji formunun kanalı olmaktadır. Yedi çakra sırayla ;Hayatta kalma (kök) ; yaratıcılık (sakral), güç (3 ncü), sevgi (kalp), ifade (boğaz), aşkınlık (alın), ve birlik (taç) prensipleriyle rezonans halindedir. Her çakranın enerjisi bu evrensel prensiplerin bedeninizde ifade edilen birer mikrokozmosudur. 

Çakralar endokrin sistemini yönetirler, dolayısıyla çakralarınızı dengelemek hormonlarınızı da dengeler, böylece duygularınızı da bir dengeye getirecektir. Bir çok kişi için, çakralarla çalışmak değiştirilmiş bir şuur düzeyine ya da daha yüksek seviyeli güçlerle bağlantıya geçme hissi verecektir. Çakralarınızı temizleyip güçlendirdiğinizde auranız da canlılık kazanır. Eğer her gün enerjilerinizin uyumlu olmasını ve serbestçe dolaşmasını sağlarsanız, bedeniniz hastalıklara karşı korunaklı güçlü bir kale haline gelecektir.

 Çakralar ve fonksiyonları

 

Doğu  felsefelerinin  çoğu,  vücudumuzda  enerji  akışını  düzenleyen  yedi  temel  enerji merkezinden  veya  çakralardan  bahseder.  12  Reiki  el  pozisyonu  bu  merkezlerin  üstüne yerleştirilmiştir ve bir bireyin  optimum sağlığı ve refahı için enerjinin çakralara doğru ve çakralardan kolayca akmasına yardım eder.Fiziksel  olarak,  yedi  çakranın  bazılarının  neye benzedikleri  en  gizemli  yanları  ama zihin-beden  sistemimizin  bilimsel  olarak  tamamen  anlaşılamamış  bölümü  olan  endokrin bezlerle ilgili oldukları biliniyor.

Birinci çakra “Mulad hara” veya ana çakra diye adlandırılır ve omurganın temeline yerleşmiştir.

İkinci  çakra “Swadhistana” veya kutsal çakra diye adlandırılır ve göbeğin 2-3 inç altında yer alır.

Üçüncü  çakra  “Manipura”  veya  solar  pleksus  çakrası  diye  adlandırılır  ve  solar pleksusta, göbeğin hemen üstünde yer alır.

Dördüncü çakra “Anahata” veya kalp çakrası diye adlandırılır ve göğsün merkezinde yer alır.

Beşinci çakra “Vishudda” veya boğaz çakrası diye adlandırılır ve boğazın ortasında bulunur.

Altıncı çakra “Ajna” veya üçüncü göz çakrası diye adlandırılır ve kaşların arasında veya biraz üstünde yer alır.

Yedinci çakra “Sahasrara” veya taç çakrası diye adlandırılır ve başın tepesinin birkaç cm. altında yer alır.

Bu  yerler insandan  insana değişir. Yedi temel çakranın yerlerini kendi bedeninizde doğrulamak için, anüs ve seksüel organlarınız arasından giren enerjiyi hayal edin. Daha sonra onun yukarıya birinci çakraya  doğru  akmasına izin verin. Onu orada hissettiğinizde, devam ederek ikinci çakraya geçmesine izin verin ve böyle devam edin.

Eğer belli bir çakrayı hissetmezseniz, sadece yukarılara doğru ilerlemeye devam edin. Enerjiyi  belli  bir  çakrada  hayal  etmek  yardımcı  olmaz.  Onu  doğal  akışına  bırakın.  Bu egzersizi istediğiniz sıklıkla yapabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :chakra - çakra nasıl açılır - çakra açma - çakra nedir - çakra ne demek -

Yorumlar